Rozpoczęcie terapii wymaga wcześniejszej konsultacji, podczas której z rodzicem (jeśli problem dotyczy dziecka) lub z kimś z rodziny (jeśli problem dotyczy osoby dorosłej), przeprowadzany jest wywiad o osobie potencjalnie kwalifikującej się do terapii. Podczas konsultacji ustalane są oczekiwania w stosunku do terapii, rodzice/ rodzina pacjenta zapoznawana jest również z warsztatem pracy oraz proponowanym sposobem prowadzenia terapii.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to bardzo istotne aby na samym początku określić co i w jakim czasie jesteśmy w stanie zrealizować, wyjaśnić wszelkie wątpliwości, tak, aby osoba zainteresowana była pewna że, to jest to czego szukała. Tylko wtedy unikniemy niepotrzebnych nieporozumień.

W trakcie każdego spotkania pacjent otrzymuje indywidualne materiały do pracy w domu, które wcześniej zawsze staram się dokładnie omówić.

Obecnie specjalizuję się w metodach:

  • „Dyna-Lingua M.S”, która należy do nurtu tzw. metod uniwersalnych, czyli nie ukierunkowanych na wybrany rodzaj zaburzeń rozwojowych, lecz umożliwiających pracę z różnymi problemami logopedycznymi i psychologicznymi oraz pomoc osobom z zespołem Downa, autystycznym, upośledzonym umysłowo, z dysfazją sensoryczną i motoryczną itd. Metoda koncentruje się na stymulowaniu głównych i zarazem najbardziej zlożonych funkcji psychicznych: mowy i myślenia. W pracy terapeutycznej stosuję oryginalną technikę relaksu, ćwiczenia energetyzujące, ćwiczenia oddechowo-głosowe, system ćwiczeń rozwijających teorie umysłu, programy stymulujące rozwój kompetencji komunikacyjnej.
  • Neurofunkcjonalna Reorganizacja Padovan”, ta metoda może być zastosowana w każdym wieku, od noworodków po ludzi wieku podeszłego. Nie wymaga ona przy tym aktywnej współpracy ze strony pacjenta, co oznacza, że może być stosowana także w przypadku osób z ograniczoną świadomością. Charakterystyczne w terapii NRF jest powtórzenie wzorów rozwoju ruchu człowieka od pierwszych prymitywnych sposobów poruszania się do procesu wertkalizacji. Poprzez doskonalenie wzorów ruchu rozwija się system orofacjalny, system ruchowy reki z jej całą ruchliwością oraz system ruchomości gałki ocznej.

Oraz leczeniu zaburzonych funkcji motorycznych jamy ustnej systemem MFS (System MFS jest to zestaw silikonowych stymulatorów służących do reedukacji najważniejszych funkcji motorycznych jamy ustnej takich jak: oddychanie, połykanie, osłabione lub wzmożone napięcie mięśni żwaczy i okołustnych).